1. Sunnuntai 8.11.
  2. Maanantai 9.11.
  3. Tiistai 10.11.
  4. Keskiviikko 11.11.
  5. Torstai 12.11.
  6. Perjantai 13.11.
  7. Lauantai 14.11.
  8. Sunnuntai 15.11.
  9. Torstai 19.11.
  1. Sunnuntai 8.11.

    1. Klo 15.00 Oulun tuomiokirkko 15/10 €

    ERIK WESTBERGS VOKALENSEMBLE
    Erik Westbergs Vokalensemble
    Mårten Landström, piano
    Johtaa Erik Westberg

    1. James MacMillan: After Virtue (2006)
    2. John Cage: Story from Living Room Music (1940)
    3. John Cage: 122 Words on Music and Dance (1957)
    4. John Cage: In a Landscape (1948)
    5. Jan Sandström: Surge Aquilo (1998)
    6. Ulf Nielsen: Det er den draumen (1991)
    7. Jouko Tötterström: Gammel man ved speilet (2002)
    8. Einojuhani Rautavaara: Lorca-sarja (1973)
    9. Sven-David Sandström: Four Love Songs (2008)
    10. Lars Edlund: Två dikter (1970)

    2. Klo 18.00 Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus 12/8 €

    GESANG UND SO WEITER
    Elektroninen konsertti
    Jouni Järvenpää, koreografi
    Tobias Effe, tanssija
    Jukka Pietilä, harmonikka

    1. Karlheinz Stockhausen: Gesang der Jünglinge (1956)
      (Nelikanavaversio)
    2. Martti Vuorenjuuri: Uljas uusi maailma (1958)
      (Katkelma, Sov. J.Ruohomäki)
    3. Petri Sirviö – Jukka Ruohomäki: Bourgeoise and Proletarians (2009)
    4. Teemu Ontero: Schwa (harmonikalle ja nauhalle) (2009)
      (Kantaesitys)
    5. Tobias Effe - Jouni Järvenpää - Marko Suorsa: Suo (tanssiteos) (2009)
      (Kantaesitys)
  2. Maanantai 9.11.

    3. Klo 19.00 Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus 12/8 €

    NACHTLIEDER
    Kamarikonsertti
    Markku Korhonen, klarinetti
    Anna-Maria Jurvelin, sopraano
    Ulla Roiko-Jokela, piano
    Oliver Kohlenberg, piano

    1. Oliver Kohlenberg: Pianosonaatti nro 6 (2009)
      (Kantaesitys)
    2. Anthony J. Rice: Leaves (Walt Whitman) (1989)
    3. Tapani Länsiö: Pianosonaatti Soios (2009)
    4. Alban Berg: Vier Stücke op.5 (1913)
    5. Jukka-Pekka Lehto: Gadja Mealcu (Klarinetille ja ääninauhalle) (2007)
    6. Esa-Pekka Salonen: Nachtlieder (1978)

    4. Klo 22.00 45 Special 5 €

    AURAL ALCHEMY
    Elektroniklubi
    Lippujen ennakkomyynti: Levykauppa Äx
    TONI KANDELIN
    THE KOLMAS

  3. Tiistai 10.11.

    5. Klo 10.00 – Klo 11.00 – Klo 12.00 Vapaa pääsy.

    NUORTEN SÄVELTÄJIEN KONSERTTI
    Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus
    Yhteistyössä Oulun konservatorion ja Jokilaaksojen Musiikkiopiston kanssa
    Oulun konservatorion ja Jokilaaksojen musiikkiopiston sävellysoppilaita
    Opettajat Sanna Ahvenjärvi, Tapio Lappalainen ja Jukka Ruohomäki

    Koululaisryhmiä pyydetään ilmoittautumaan ennakkoon:
    Tuottaja Kimmo Pihlajamaa
    tuottaja@lokakuu.fi
    GSM 050 414 72 71

    1. Kati Niemelä: Hyvää yötä (2008)
    2. Ella Meriläinen: Kauris ja ampiainen (2009)
    3. Lotta Nevalainen: Kesäinen souturetki (2008-09)
    4. Eeli Eilola: Ankkalaulu (2008-09)
    5. Akseli Saarijärvi: Uusi teos (2008-09)
    6. Emilia Ebrahim: Sirkus-sarja (2008-09)
    7. Reetta Manninen: No Rebellion (2008-09)
    8. Jenna Vesamäki: Tähdenlento (2008)
    9. Sara Lyytikäinen: Puro (2006)
    10. Oona Paananen: Uusi teos (2009)
    11. Joni Stein: Café Parisien (2009)
    12. Jussi Perkkiö: Uusi elektroniteos (2009)

    6. Klo 19.00 Oulun seudun ammattikorkeakoulu,
    Urkusali ja Konserttisali 12/8 €

    MURRETTU RAKKAUS
    Jouko Tötterströmin sävellyskonsertti
    Yhteistyössä Oulun seudun ammattikorkeakoulun kanssa

    Seppo Ruohonen, tenori
    Airi Tokola, sopraano
    Markku Liukkonen, bassobaritoni
    Jaana Sariola, huilu
    Markku Korhonen, klarinetti
    Riina Seebeck, sello
    Duo Amoureux (Riitta Tötterström & Jouko Tötterström)
    Mikko Heininen, piano
    Outi Nissi, piano
    Ismo Hintsala, urut

    1. Jouko Tötterström: Muistoja Toscanasta (2009)
      (Kantaesitys)
    2. Jouko Tötterström: Toccatina Primavera (2004/2009)
      (Urkuversion ensiesitys)
    3. Jouko Tötterström: Urkumessu (2009)
      (Kantaesitys)
    4. Jouko Tötterström: Lauluja Kemistä (2009)
      (Kantaesitys)
    5. Jouko Tötterström: Three Poems from Afterworld (2008)
      (Kantaesitys) (To the Memory of Pehr Henrik Nordgren)
    6. Jouko Tötterström: Murteellisia rakkauslauluja (2009)
      (Kantaesitys)
    7. Jouko Tötterström: Siniset vuoret (Pianoduolle) (2009)
      (Kantaesitys)

    7. Klo 22.00 45 Special 5 €

    AURAL ALCHEMY
    Elektroniklubi
    Lippujen ennakkomyynti: Levykauppa Äx
    KEHORUOSKA
    NIKO SKORPIO

  4. KESKIVIIKKO 11.11.

    8. Klo 19.00 Oulun tuomiokirkko 15/10 €

    KESKI-POHJANMAAN KAMARIORKESTERI
    Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
    Johtaa Juha Kangas

    1. Veli-Matti Puumala: Memorial Fragment (2008)
      (In the Memory of Pehr Henrik Nordgren)
    2. Mika Paasivaara: Tanssien tasangoilla (1999)
    3. Kalevi Aho: Kamarisinfonia nro 2 (1991-1992)
    4. Pehr Henrik Nordgren: TRANSE-CHORAL op.67 (1985)

    9. Klo 22.00 45 Special 7 €

    AURAL ALCHEMY
    Elektroniklubi
    Lippujen ennakkomyynti: Levykauppa Äx
    JS666
    KOLOME HOMUA VAMMASTA & VJ ORIGION
    Tuomas Henrikki
    Artificial Latvamäki
    Jaakko Jokipii

  5. TORSTAI 12.11.

    10. Klo 19.00 Madetojan sali 18/14/7 €

    Lippujen ennakkomyynti: Lippupiste
    SINFONIAKONSERTTI
    Oulu Sinfonia
    Solisti Piet Van Bockstal, oboe
    Johtaa Timothy Redmond

    1. Ilmari Mäenpää: Helium (2009)
      (Kantaesitys)
    2. Kalevi Aho: Oboekonsertto (2007)
    3. Thomas Adès: ...but all shall be well op.10 (1994)
    4. Judith Weir: The Welcome Arrival of Rain (2001)

    11. Klo 22.00 45 Special 7 €

    AURAL ALCHEMY
    Elektroniklubi
    Lippujen ennakkomyynti: Levykauppa Äx
    KEUHKOT
    BILLYBOYS

  6. PERJANTAI 13.11.

    12. Klo 18.00 Oulun tuomiokirkko 15/10 €

    POHJAN SOTILASSOITTOKUNTA
    Yhteistyössä Pohjan Sotilassoittokunnan kanssa
    Solisti: Minna Pensola, viulu
    Johtaa Petri Junna

    1. Juha Pisto: Nachtmusik (2009)
      (Kantaesitys)
    2. Kurt Weill: Viulukonsertto op.12 (1925)
    3. Kalevi Aho: Tristia (1999)

    13. Klo 22.00 45 Special 10/9 €

    AURAL ALCHEMY
    Elektroniklubi
    Lippujen ennakkomyynti: Levykauppa Äx
    Yhteistyössä B-EAT-Z
    ÄÄNIJÄNNITE
    AAVIKKO
    ALPO JA TOMI

  7. LAUANTAI 14.11.

    14. Klo 12.00 Madetojan sali, Lämpiö

    FOCUS KALEVI AHO
    Kalevi Aho puhuu musiikista

    15. Klo 13.00 Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus Vapaa pääsy

    NUORTEN SÄVELTÄJIEN KONSERTTI
    Yhteistyössä Oulun konservatorion ja Jokilaaksojen Musiikkiopiston kanssa
    Oulun konservatorion ja Jokilaaksojen musiikkiopiston sävellysoppilaita
    Opettajat Sanna Ahvenjärvi, Tapio Lappalainen ja Jukka Ruohomäki

    Con Brio -orkesteri
    Johtaa Osmo Leponiemi
    Sekä Oulun konservatorion ja Jokilaaksojen Musiikkiopiston oppilaita

    1. Kati Niemelä: Hyvää yötä (2008)
    2. Kati Niemelä: Ystävä (2009)
    3. Ella Meriläinen: Kauris ja ampiainen (2009)
    4. Lotta Nevalainen: Kesäinen souturetki (2008-09)
    5. Eeli Eilola: Ankkalaulu (2008-09)
    6. Akseli Saarijärvi: Uusi teos (2008-09)
    7. Emilia Ebrahim: Sirkus-sarja (2008-09)
    8. Emilia Ebrahim: Joutsenia ja kotkia (2009)
    9. Reetta Manninen: No Rebellion (2008-09)
    10. Reetta Manninen: Marssi (2007)
    11. Reetta Manninen: Kameli (2007)
    12. Reetta Manninen: Kevät-tuisku (2007)
    13. Jenna Vesamäki: Tähdenlento (2008)
    14. Jenna Vesamäki: Kevät (2007)
    15. Sara Lyytikäinen: Puro (2006)
    16. Oona Paananen: Uusi teos (2009)
    17. Joni Stein: Café Parisien (2009)
    18. Tuomas Kettunen: Illusion
    19. Jussi Perkkiö: Uusi elektroniteos (2009)
    20. Robert Schumann (Orkestr. Jenna Vesamäki): Vieraista maista ja ihmisistä
    21. Robert Schumann (Orkestr. Elsa Niemelä): Iloinen maamies
    22. Thomas Attwood (Orkestr. Reetta Asikainen): Sonatiini G-duuri
    23. Kalevi Aho: Kolme hurjaa kappaletta lapsijousille (1995)

    Konsertin jälkeen Kalevi Ahon sävellysklinikka nuorille säveltäjille
    Pikkusali, Oulun Musiikkikeskus

    16. Klo 19.00 Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus 12/8 €

    TAHTIEN SOTA
    Oulu Percussion Group
    Piia Knihtilä, piano
    Valot Jari Haavikko

    1. Antti Ohenoja: Double Vision (2007)
    2. Sanna Ahvenjärvi: Kadonneiden aivojen metsästys (2009)
      (Kantaesitys)
    3. Jani Niinimäki: Pelennor Fields (2009)
    4. Tim Ferchen: Etydi nro 2 ”Autumn”
    5. Tim Ferchen: Etydi nro 5 ”Kolibri”
    6. Tim Ferchen: Farewell to Those Left Behind
    7. John Cage: Amores (1943)
    8. Jouni Kesti: Tahtien Sota (2008)
      (Kantaesitys)
    9. Toru Takemitsu: Rain Tree (1981)

    OULU PERCUSSION GROUP
    Tuomo Oravakangas, lyömäsoittimet
    Antti Ohenoja, lyömäsoittimet
    Jani Niinimäki, lyömäsoittimet

  8. SUNNUNTAI 15.11.

    17. Klo 14.00 Oulun Lyseo 12/8 €

    OULUKVARTETTI

    1. Einojuhani Rautavaara: Jousikvartetto nro 4 (1975)
    2. Ilmari Mäenpää: Jousikvartetto nro 1 (2007)
    3. Ilmari Mäenpää: Jousikvartetto nro 2 (2009)
      (Kantaesitys)
    4. Dmitri Sostakovits: Jousikvartetto nro 12 Des-duuri op.133 (1968)

    OULUKVARTETTI
    Mia Räty, I viulu
    Johanna Korhonen, II viulu
    Riikka Merioja, alttoviulu
    Harri Österman, sello

    18. Klo 18.00 Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus 12/10 € (Sisältää korvatulpat)

    AURAL ALCHEMY: GRANDE FINALE
    Lippujen ennakkomyynti: Levykauppa Äx
    ZOÄT-AON
    PEKKA AIRAKSINEN
    VLADISLAV DELAY
    LASSE MARHAUG

    19. Klo 22.00 45 Special, Vapaa pääsy

    ELEKTRONIJAMIT
    Housebändi: Pymathon-trio

  9. TORSTAI 19.11.

    20. Klo 18.00 Haapajärven seurakuntatalo Vapaa pääsy

    NUORTEN SÄVELTÄJIEN KONSERTTI
    Yhteistyössä Oulun konservatorion ja Jokilaaksojen Musiikkiopiston kanssa
    Oulun konservatorion ja Jokilaaksojen musiikkiopiston sävellysoppilaita
    Opettajat Sanna Ahvenjärvi, Tapio Lappalainen ja Jukka Ruohomäki

    1. Kati Niemelä: Hyvää yötä (2008)
    2. Kati Niemelä: Ystävä (2009)
    3. Ella Meriläinen: Kauris ja ampiainen (2009)
    4. Lotta Nevalainen: Kesäinen souturetki (2008-09)
    5. Eeli Eilola: Ankkalaulu (2008-09)
    6. Akseli Saarijärvi: Uusi teos (2008-09)
    7. Emilia Ebrahim: Sirkus-sarja (2008-09)
    8. Emilia Ebrahim: Joutsenia ja kotkia (2009)
    9. Reetta Manninen: No Rebellion (2008-09)
    10. Reetta Manninen: Marssi (2007)
    11. Reetta Manninen: Kameli (2007)
    12. Reetta Manninen: Kevät-tuisku (2007)
    13. Jenna Vesamäki: Tähdenlento (2008)
    14. Jenna Vesamäki: Kevät (2007)
    15. Sara Lyytikäinen: Puro (2006)
    16. Oona Paananen: Uusi teos (2009)
    17. Joni Stein: Café Parisien (2009)
    18. Tuomas Kettunen: Illusion
    19. Jussi Perkkiö: Uusi elektroniteos (2009)

Ohjelmaan saattaa tulla muutoksia.