1. Keskiviikko 21.9.
  2. Keskiviikko 12.10.
  3. Torstai 13.10.
  4. Perjantai 14.10.
  5. Lauantai 15.10.
  6. Sunnuntai 16.10.
  7. Marras-joulukuu
  8. LIPUT



Syyskuu

Keskiviikko 21.9.

Jouni Kesti
Jouni Kesti
Klo 19.00 Valve-sali 5 €
Liput ennakkoon Valven lippumyymälä ke-su klo 12-19,
puhelin 08 558 47 575.

Varaslähtö

Jouni Kesti 65v
Sävellys- ja improvisaatiokonsertti

Free Okapi -kvartetti
Heikki Nikula, bassoklarinetti
Markus Fagerudd, piano
Sampo Lassila, kontrabasso
Jouni Kesti, lyömäsoittimet


Staalinin urut
Joni Kesti, syntetisaattori
Jasse Kesti, basso
Jenni Kesti, perkussiot
Jouni Kesti, rummut

Solistit
Kalle Fält, saksofoni ja laulu
Aleksi Ranta, kitara
Samu Forsblom, trumpetti
Seppo Laine, tenorisaksofoni
Roope Seppälä, tehosteet
Take Care Of Your Hai-OHOI! Band
Juhlaorkesteri JAMES BAND

Juontaa ”Jazzpastori” Markku Salo
  1. Jouni Kesti: Sim Card Merenkurkunleikkaaja (2011) (Kantaesitys)
  2. Jouni Kesti: Merimiesvalssi Hai-OHOi!
  3. Jouni Kesti: Muita teoksia

LOKAKUU

Keskiviikko 12.10.

Klo 19.00 Tulindbergin sali 10/5 €
Liput tuntia ennen ovelta.

Sähköistä

Konsertissa nelikanavainen äänentoisto.
  1. Karlheinz Stockhausen: Kontakte (1958-60)
  2. Oliver Kohlenberg, arr. Jukka Ruohomäki: Amfi-Remix (1998/2006) (Kantaesitys)
  3. Olli Tuomainen: Aasia (2011) (Kantaesitys)
  4. Matti Häkkinen: Ihmeellisiä maisemia, multivisio (2011)

Torstai 13.10.


Maija Väisänen
Maija Väisänen
Klo 19.00 Tulindbergin sali 10/5 €
Liput tuntia ennen ovelta.

Maija Väisänen – Tulisaarna


Maija Väisänen, piano
  1. Einojuhani Rautavaara: Pianosonaatti nro 2 The Fire Sermon (1970)
  2. Lotta Wennäkoski: Ír (2006)
  3. George Crumb: A Little Suite for Christmas, A.D. 1979 (1980)
  4. Béla Bartók: Im Freien (Szabadban) (1926)





Perjantai 14.10.

Kello 18.15. Madetojan salin lämpiö, Vapaa pääsy

Konserttiklubi


Vieraina Sampo Haapamäki ja Veli Kujala


Klo 19.00 Madetojan sali 15/10/5 €. Liput tuntia ennen ovelta.
Oulu Sinfonian kausikortilla vapaa pääsy kahdelle hengelle: myös nämä vapaaliput tuntia ennen ovelta.

Sinfoniakonsertti


Anna-Maria Helsing
Anna-Maria Helsing
Veli Kujala
Veli Kujala

Oulu Sinfonia, johtaa Anna-Maria Helsing
Solisti Veli Kujala, neljäsosasävelaskelharmonikka
  1. Jimmy Lopez: Fiesta! (2007)
  2. Sampo Haapamäki: Velinikka, Neljäsosasävelaskelharmonikka-
    konsertto (2008)
  3. Erik Bergman: Simbolo (1960)
  4. Oliver Kohlenberg: Kamarisinfonia op.47 (1997)




Klo 22.00 Rauhala 10 €
Liput tuntia ennen ovelta.

Shaman Moscow


Samu Forsblom, puhaltimet
Mikko Kuusiniemi, kitara
Pasi Hiltula, koskettimet
Jaakko Vanhala, elektroniikka
Aleksi Itkonen, rummut

Lauantai 15.10.

Klo 12.30 Pikkusali, Oulun Musiikkikeskus, Vapaa pääsy

Kuka säveltää vuonna 2020?

Seminaari. Järjestää Suomen Säveltäjät ry.

Klo 18.00 Tulindbergin sali 10/5 €
Kaleva kestotilaajan etukorttiKalevan kestotilaajan etukortilla liput 5€

Poems of Afterworld

Liput tuntia ennen ovelta.

Markku Korhonen
Markku Korhonen
Riina Seebeck
Riina Seebeck
Jukka Pietilä, harmonikka
Markku Korhonen, klarinetti
Riina Seebeck, sello
Outi Nissi, piano
Tuomas Kurki, baritonitorvi
Hannu Alasaarela, piano
Visa Smolander, viulu
Liisa ja Sanna Smolander, piano

Oulun Kamariorkesterin jousikvartetti
Antti Hosio, I vl
Riikka Alakärppä, II vl
Johannes Günther, altto
Kaisa Komulainen, sello



  1. Seppo Torvikoski: Jousikvartetto (2011) (Kantaesitys)
  2. Johanna Ruotsalainen: Otava (2010) (Kantaesitys)
  3. Jouko Tötterström: Three Poems from Afterworld (2010)
  4. Hannu Alasaarela: Etydit op.1/1-6 (2009-2010)
  5. Juha Pisto: KAIYU-SHIKI (2011) (Kantaesitys)
  6. Jouni Kesti: Jounikvintetto harmonikalle ja jousikvartetille (2010) (Kantaesitys)


Pipoka
Pipoka
Klo 21.00 Rauhala 10 €
Liput tuntia ennen ovelta.

Pipoka

Veli Kujala, harmonikka
Petri Keskitalo, tuuba
Jarmo Julkunen, kitara, cavaquinho, banjo




Sunnuntai 16.10.

Klo 15.00 Tulindbergin sali 10/5 €
Kaleva kestotilaajan etukorttiKalevan kestotilaajan etukortilla liput 5€
Jukka Pietilä
Jukka Pietilä

Jukka Pietilä - Harmonikasta!

Liput tuntia ennen ovelta.
  1. Yrjö Mikkonen: Magic Cat and Other Tales for Accordion (2011) (Kantaesitys)
  2. Kari Kuosmanen: Kaksi hovitanssia (1979/2011) (Kantaesitys)
  3. Teemu Ontero: Schwa (2009)
  4. Jukka Ruohomäki: Flow harmonikalle ja nauhalle (2002)
  5. Jukka Ruohomäki: Uusi teos harmonikalle ja nauhalle (2011) (Kantaesitys)*
*) Tilausteos. Sävellyksen valmistumista tukee Madetoja-säätiö.





Marras-joulukuu

Oulun seudun ammattikorkeakoulu, Konserttisali 15/10 €
Spoon River
Spoon River

Spoon River
Kamariooppera


Lippuvaraukset: jenny.kilponen@oamk.fi

To 3.11. klo 19.00 Ensi-ilta (Kantaesitys) / Ke 9.11. klo 19.00
/ Pe 11.11. klo 19.00

Musiikki: Antti Ilvonen
Ohjaus: Kaisa Littunen.
Musiikillinen ohjaus: Markku Liukkonen ja Jouko Tötterström

Rooleissa
Outi Aine-Junttila
Anne Harttunen
Jenni Kinnunen
Jaakko Kuusela
Markku Koskela
Silja Sevonkari
Antti Zelenski

Muusikot
Saila Siivikko, piano;
Eero Blomberg, huilu;
Margarete Järvi, viulu;
Oskari Elomaa, sello.

Pohjautuu Edgar Lee Mastersin teokseen Spoon River (1915), jossa elämän peruskysymyksiä käsitelään pikkukaupungin hautausmaan makaabereissa tunnelmissa. Kesto 1 h. Ooppera on alusta loppuun Oulun seudun ammattikorkeakoulun Kulttuurialan yksikön taidonnäyte.

Sävellys soikoon!

Nuorten säveltäjien konserttikiertue Yhteistyössä Jokilaaksojen Musiikkiopiston kanssa Vapaa pääsy.
  1. Ti 29.11. klo 10.00 Kyösti Kallion koulu, Nivala
  2. Ti 29.11. klo 12.00 Mäkirinteen koulu, Haapavesi
  3. Pe 2.12. klo 13.00 Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus
  4. Ma 12.12. klo 12.15 Martinmäen koulu, Haapajärvi
  5. Ma 12.12 klo 19.00 Seurakuntakeskus, Pyhäjärvi

Liput

Kaikki konsertit: Tuntia ennen ovelta. Vain käteismyynti.
Kulttuuritalo Valveen esityksiin myös Valveen lipunmyynnistä.
Spoon River-kamarioopperan lippuvaraukset jenny.kilponen@oamk.fi
Kaleva kestotilaajan etukorttiKalevan kestotilaajan etukortilla
Poems of Afterworld
la 15.10. ja Jukka Pietilä - Harmonikasta! su 16.10.
liput 5 € (normaalihinta 10 €)


Ohjelmaan saattaa tulla muutoksia.