Festari onnistuneesti ohi vuodelta 2014, tapaamme taas aivan varmasti

myös lokakuussa 2015!




Lokakuu Film Nouveau - elokuvakilpailun tulokset löytyvät täältä.






UML 2014 OHJELMA



Veli Kujala
Veli Kujala
Harmonikka: High End, vapaa pääsy
Klo 13.00. Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus.
Yleisöluento, 90 min.
Harmonikkataiteilija Veli Kujala soittaa ja kertoo harmonikasta nykymusiikin välineenä.
Poeme Electronique, 10/5 €
Jukka Ruohomäki
Jukka Ruohomäki
Klo 19.00. Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus.
Yhteistyössä Oulun ammattikorkeakoulun kanssa

Monikanavaisen elektronimusiikin konsertti, jossa höysteenä Tanssiteatteri Korpikomppanian ja koreografi Outi Räsäsen tanssiteos

Gottfried Michael Koenig: Klangfiguren II (1955-1956) 10’
Luis Alejandro Olarte: Secreto (2011) 10’
James Andean: Between the Leaves (2012) 5’
Tapio Lappalainen: Ice Breaker (2013) 8’
Jonathan Harvey: Mortuos Plango, Vivos Voco (1980) 9’
Sami Klemola: Uusi teos (2014) (Kantaesitys) 10’
Jukka Ruohomäki: June Sessions Remix II (2014) 9'

Juhlakonsertti: UML 10 Vuotta, 15/5 €
Juka Pietilä
Jukka Pietilä
Eeva Havulehto
Eeva Havulehto
Klo 19.00 Oulun ammattikorkeakoulu, Konserttisali.
Yhteistyössä Oulun ammattikorkeakoulun kanssa

Veli Kujala, harmonikka
Sanna Smolander, piano
Erkki Hirsimäki, pasuuna
Markku Korhonen, klarinetti
Arto Alikoski, sello
Eeva Havulehto, piano
Jukka Pietilä, harmonikka

Juha Pisto: Uusi teos harmonikalle (Esittäjä Veli Kujala) (Kantaesitys) 8’
Juha Pisto: Uusi teos pianolle (2014) (Kantaesitys) 10’
Sakari Raappana: Double Time, Pasuunalle ja harmonikalle (2006) 8’
Jouko Tötterström: Trio nro 3, Klarinetille, sellolle ja pianolle (2014) (Kantaesitys) 20’
Jouko Tötterström: Simeis 147, Pianolle (2012) (Kantaesitys) 5’
Jukka Ruohomäki: Flow, Harmonikalle ja kaksikanavaiselle äänentoistolle (2002) 8’


Jouko Tötterström Sakari Raappana
Sanna Smolander ja Juha Pisto
Johannes Gustafsson
Johannes Gustafsson
Christoffer Sundqvist
Christoffer Sundqvist
Oulu sinfonia, 3-24 €
Klo 19.00. Madetojan sali.
Tarkat hintatiedot: Oulu Sinfonia
Ennakkomyynti: Lippupalvelu, Oulu10, Musiikki-Kullas sekä Oulun Prisma-marketit.

Yhteistyössä Oulu Sinfonian kanssa

Sinfoniakonsertti
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Johannes Gustafsson, kapellimestari
Oulu Sinfonia

Harri Österman: Aberration 3: Inventio (2014) (Kantaesitys) 12’
Jukka Tiensuu: False Memories I-III, Morphoses for Orchestra (2008) 21’
Juha Pisto: Nachtmusik (2014) (Kantaesitys) 9’
Olli Kortekangas: Klarinettikonsertto (2014) (Kantaesitys) (Oulu Sinfonian tilaus) 20’

Konsertin jälkeen Jälkikaiku Madetojan salin lämpiössä.

Lokakuu Film Nouveau II, vapaa pääsy
Klo 17.00 Elokuvateatteri Studio, Oulu
Finaali ja palkintojenjako

Lyhytelokuvakilpailu alle 30-vuotiaille suomalaisille ja Suomessa asuville elokuvantekijöille.
Kilpailutöissä käytetään Jukka Ruohomäen elektronimusiikkiteosta Nimetön (2014).



Riina Salminen
Riina Salminen
Austra Steke ja Liina Räikkönen
Austra Steke ja Liina Räikkönen
Iltapäivän Matinea, 10/5 €
Klo 15.00. Tulindbergin sali, Oulun Musiikkikeskus
Pohjois-suomalaisten säveltäjien uutta ja vieläkin uudempaa


Riina Salminen, sello
Sanna Smolander, piano
Liina Räikkönen, viulu
Austra Steke, viulu



Tuomas Kettunen: City Scapes, Sellolle ja pianolle (2014) (Kantaesitys) 12’
Tapio Lappalainen: Violin Duo (2004) 6’
Sanna Ahvenjärvi: Fingers to the Bone, Viuluduolle (2004) 10’
Jukka Ruohomäki: 19084, Animaatioelokuva, restauroitu 7’


Jukka Ruohomäki Sanna Smolander